top of page
Lenka Siklienková koučka rodičovstvo vyhorenie na materskej
Rodičovstvo ako cesta sebazponania a sebarozvoja

Byť rodičom môže byť v niektorých momentoch veľmi náročné. Ak je však nepríjemných situácií väčšina a postrádate radosť plynúcu z tohto obdobia, môžete smerovať k vyhoreniu v rodičovstve. No, ak naberiete odvahu a máte dostatočné odhodlanie, máte vďaka materstvu priestor na obrovskú zmenu. 

Po 2,5 ročnom obdobií neplodnosti som sa v priebehu 2 rokov stala mamou 3 detí. Dnes majú 6,4,4 a sú mojím najcennejším darom na ceste mojej osobnej transformácie. Intenzita roly mamy, ktorú som vďaka nim zažila našla a stále nachádza  moje slabé miesta, zranenia z môjho detstva.

 

Urobila som rozhodnutie prevziať zodpovednosť za svoj život do vlastných rúk. Odhodlanie, byť mamou, ktorá bude pre svoje deti inšpiráciou v tom ako žiť život naplno, v ľahkosti, no nie dokonalosti. Vyhorenie na materskej mi zmenilo pohľad na život a prinieslo doslova nový vedomejší životný štýl.

 

Dnes verejne búram mýty o tom, že materstvo musí byť iba úžasným obdobím. Hovorím o pojme "vyhorenie v rodičovstve" a o tom ako mu predchádzať.

Sprevádzam rodičov, ktorí sa ohdodlajú ďalší deň v roli mamy či otca len "neprežiť" ale "žiť" v úprimnosti a láskavosti k sebe i ostatným.   

trochu inak s adelou vyhorenie na materskej
RTVS vyhorenie na materskej

Moja skúsenosť s vyhorením na materskej

Vyhorenie na materskej dovolenke som zažila s našimi 3 malými ďeťmi. Materstvo bolo pre mňa vtedy veľmi náročným obdobím. Vyhorenie však, vďaka zmenám, ktoré mi do života prinieslo, bolo obrovským darom. O vyhorení v rodičovstve vôbec a často ani o tom, že rodičovstvo môže byť ťažké sa na Slovensku nehovorí. Sociálne siete, očakávania spoločnosti ponúkajú iný obraz. V zahraničí sa táto téma skúma a venuje sa jej pozornosť. Práve preto verím, že osveta v tejto oblasti je absolútne na mieste, pretože tak vieme vytvoriť priestor pre prevenciu.

Každá mama, ktorá sa v rodičovstve necíti dobre by mala vedieť, aké sú prejavy možného vyhorenia, ktorý rodič má zvýšené predpoklady k vyhoreniu. Rovnako by mala získať oporu v tom, že je v poriadku sa tak cítiť, hovoriť o tom, vyhľadať pre seba pomoc a bezpečné prostredie na zotavenie a zmenu. Vyhorenie či nespokojnosť, má u každého špecifické predpoklady. Nespokojní rodičia však majú často spoločné črty ako snaha všetko zvládnuť samy, problém požiadať o pomoc, problém nastaviť zdravé hranice, sklony k perfekcionizmu, nedostatočná podpora partnera, pochybnosti o svojich schopnostiach, dieťa so špecifickými potrebami, tlak z finančného nedostatku.

Prevenciou pre rodičov je presmerovanie pozornosti, ktorú dávajú von, smerom do vnútra. Hľadaním odpovedí na to čo potrebujú, ako si to vedia zabezpečiť, prípadne čo im v tom bráni. Získajú tak pre seba cenné zručnosti ako dať seba na prvé miesto. Doprajú si, to čo ich baví, dovolia si nerobiť činnosti, ktoré ich vyčerpávajú. Udržujú tak balans medzi radosťami a strasťami rodičovstva.

Prečítajte si detaily môjho príbehu o vyhorení v materstve
v 8 dielnom seriále
na

Lenka Siklienková  Seriál o vyhorení na materskej Akčné ženy
Pracujem s rodičmi

Koučovňa, v lese, online

Individuálny
koučing 

1 na 1
Lenka Siklienková koučka koučing

Online

Pripravujem pre Vás

E - book 

Vyhorenie na materskej
STIAHNI
Lenka Siklienková koučing Vyhorenie na materskej e-book

Koučovňa

Pravidelné podporné skupiny pre mamičky
Image by Jessica Rockowitz

Osveta v téme rodičovstva

Prednášky a rozhovory na tému vyhorenia v rodičovstve
Lenka Siklienkova koučka koučing prednášky rozhovory vyhorenie na materskej

Zážitky klientov

Lenku som vyhľadala s témou vyhorenia v materstve a komplikovaného pôrodu. Stretnutie s ňou je ako rozhovor s blízkou osobou, vďaka ktorému v sebe nachádzam veľa AHA momentov, riešení, odpovedí, neslúžiacich presvedčení a ich transformáciu. Vždy sa cítim predovšetkým bezpečne a získam podporu a pokoj. Môžem sa uvoľniť, otvoriť, byť sama sebou a zdieľať veci, pri ktorých sa necítim veľmi komfortne. Sedenia sa dejú v príjemnom prostredí a v podpornej pohodovej atmosfére. Spolupráca s ňou mi priniesla možnost návratu samej k sebe. Pomohla mi nasmerovať ma k mojim túžbam, potrebám a tiež objaviť možnosti ako ich naplniť. Zistila som aké presvedčenia ma brzdia, ako ich odhaľovat a meniť. Koučing s ňou by som určite odporučila každej mame.

                                                                                                     Milka
Lenka Siklienková koučka koučing
bottom of page