Ako ustáť návrat do práce po rodičovskej dovolenke
- Lenka Siklienková
- Dec 10, 2024
- Čítanie: 4
Updated: Apr 11

Návrat do práce po materskej či rodičovskej dovolenke je pre mnohé ženy skutočný zaberák. Stretnú sa v novou výzvou, ako efektívne zvládať prácu, domácnosť, deti a ostať aj partnerkou a sama sebou.
V priebehu niekoľkých dní sa ženy stanú viac hlavými drakmi. Naháňačka za prácou, rodinou, domácnosťou a snahou udržať rovnováhu medzi týmito svetmi, je vysilujúca. Ak sa tieto tlaky hromadia dlhšiu dobu a vedú k fyzickému aj emocionálnemu vyčerpaniu, dochádza k vyhoreniu.
Ako vyhorenie vzniká?
Mamy po návrate do práce často čelia neprimeraným očakávaniam – najmät tým vlastným, ale aj tým, ktoré na ne kladie okolie, či už zo strany zamestnávateľa, kolegov alebo rodiny. Mnohé ženy sa snažia vrátiť k rovnakej úrovni produktivity a efektivity, akú mali pred nástupom na materskú dovolenku. No, zároveň chcú zachovať rovnaký rozsah starostlivosť o deti a domácnosť. To všetko v 24 hodinách, do ktorých zapojili 8 hodinový pracovný úväzok.
K vyhoreniu prispieva aj vnútorný tlak na to, byť "dokonalou" – v práci aj doma. Mnohé ženy sa snažia zvládať všetky úlohy samy a majú problém s delegovaním alebo požiadaním o pomoc. Toto preťažovanie vedie k vyčerpaniu, k poklesu motivácie a nakoniec aj k pocitu, že už jednoducho nemajú dostatok síl na zvládanie nárokov každodenného života.
Deň má len 24 hodín. Práca v podobe plného úväzku na 8 hodín sa len tak neskryje. Tento dlhodobý tlak, kombinovaný s nedostatkom času na oddych a regeneráciu, frustráciou z toho, že žena nezvláda všetky úlohy, môže priniesť svoju daň.
Ako z tohto kolotoča von?
Nehanbi sa priznať, že sa v tom strácaš. Vyhorenie je plíživý stav, neignoruj jeho príznaky. Dovoľ si si otvorene a úprimne komunikovať – s partnerom, rodinou, kolegami alebo nadriadenými. Pamätaj, požiadať o pomoc nie je prejavom slabosti. Nie je hanbou priznať si, že potrebuješ pomoc, a často je to práve tento krok, ktorý ti umožní získať späť kontrolu nad svojim životom a chýbajúcu spokojnosť.
Zaveď praktické opatrenia na udržanie rovnováhy, ako realistické plánovanie času. Nemusíš stihnúť všetko, dokonale a hlavne hneď. Prázdny TO DO LIST nesvedčí o tvojej hodnote. Zameraj sa na to najozaj dôležité, čo v ten deň potebuješ urobiť. ktoré zahŕňa určenie priorít a delegovanie úloh tam, kde je to možné.
Mnohé ženy sa často snažia všetko zvládať samy, ale niekedy je dôležité naučiť sa povedať „nie“ SEBE SAMEJ a prerozdeliť úlohy – či už ide o pracovné úlohy, alebo domáce. Rovnováha medzi prácou a súkromným životom si vyžaduje jasné hranice. Nastavenie si pevných hraníc znamená vedieť, kedy pracovný deň končí a kedy začína čas pre rodinu alebo seba samú.
Jedným z najdôležitejších krokov je tiež nájsť si čas na oddych a dobíjanie svojich bateriek. Môže to byť vo forme, ktorá vyhovuje práve Tebe (napr.pravidelný pohyb, meditácie, krátke prestávky počas dňa). Tieto aktivity pomáhajú znižovať stres a zlepšujú celkovú psychickú pohodu. Buď k sebe láskavejšia a uvedom si, že nikto nemusí byť dokonalý vo všetkom, čo robí. Sebaláska a sebaprijatie nie je podmienené výkonom superženy.
Deň nám často prefrčí medzi prstami a my si pamätáme len ranné zobudenie a večerné padanie do postele v totálnej únave. Nájdi si každý deň momenty zastavenia sa. Kedy buď nerobíš nič, alebo sa spojíš sama so sebou, so svojim prežívaním. Zachytiť to ako sa máš a čím prechádzať môže rozhovor s priateľkou, partnerom alebo večerné písanie denníka. Ak si sama sebe niekoľko krát denne položíš otázku " Ako sa máš?", si k sebe oveľa bližšie. Nestratíš tak svoje potreby z dohľadu a tvoríš vedome svoju rovnováhu.

Čo urobiť v práci, s cieľom predísť vyhoreniu?
Ak sa po návrate do práce cítiš preťažená, mala by aktívne komunikovať svoje potreby a očakávania. Je možné požiadať o flexibilnejší pracovný čas alebo home office, ak to charakter práce dovoľuje. Taktiež môžeš zvažovať čiastočný úväzok alebo iné formy úľavy, ktoré jej pomôžu nájsť lepšiu rovnováhu medzi prácou a rodinnými povinnosťami. Mnoho zamestnávateľov dnes chápe dôležitosť well-beingu svojich zamestnancov a môže byť ochotných prispôsobiť pracovné podmienky tak, aby podporovali tvoju duševnú pohodu.
Je dôležité, aby zamestnávateľ vytváral prostredie, kde sa žena môže cítiť bezpečne a otvorene hovoriť o svojich potrebách. Pokiaľ máš pocit, že niektoré úlohy nie si schopná zvládať, mala by mať možnosť komunikovať o tom bez strachu z negatívnych následkov. Rovnako môže zamestnávateľ podporiť duševné zdravie svojich zamestnancov, napríklad zabezpečením prístupu k odborníkom, ktorí pomáhajú riešiť otázky spojené so stresom a pracovným vyčerpaním.
Ak nevieš, či sa ťa vyhorenie týka, urobte si kvíz vyhorenia TU. Poznanie je prvým krokom k zmene a zotaveniu.
Vyhorenie po návrate do práce je druhým najčastejším momentom v živote ženy, kedy dochádza k vyhoreniu. Dôležité je neignorovať prvé príznaky, ale naopak, aktívne s nimi pracovať. Dovoľ si byť nedokonalá, nauč sa odpočívať a vytvor si také podmienky v práci aj doma, ktoré ti umožnia udržať si rovnováhu a zostať spokojná a zdravá.
Pamätaj, že nie si na to sama a s pomocou správnych krokov a pomoci odborníka, môžeš úspešne zvládnuť výzvy spojené s návratom do práce po materskej dovolenke.
Ak hľadáš podporu v náročných chvíľach materstva a praktické informácie ZDARMA pre viac radosti a rovnováhy, pridaj sa k nám do skupiny TU.
コメント