V minulej časti seriálu som Vám priblížila podstatu práce s našimi vnútornými predpokladmi vyhorenia. Presvedčenia, ktoré nám bránia prežiť rodičovstvo i život s väčšou ľahkosťou. V tejto časti Vám predstavím proces zotavenia z pohľadu akčných krokov.
S klientkami v koučingovom kresle často prirovnávam naše bytie k trojnohej stoličke. Jedna noha je naša myseľ, druhá noha naše emócie, duša a tretia noha naše telo. Pokiaľ sa neobracia naša pozornosť smerom dovnútra a na všetky tri naše zložky, naša stabilita je ohrozená. Ľahko nás rozkýve. Berie nám veľa energie udržať sa v rovnováhe. Ak sa zlomí jedna noha, tak stabilitu už neudržíme.
Do takýchto troch skupín vieme zaradiť aj kroky, ktoré veľkú časť rodičov podporujú na ceste von z vyhorenia. Potvrdzujeme mi to vlastná skúsenosť, klientska prax aj viacero zahraničných odborných publikácií venujúcich sa rodičovskému vyhoreniu. Predtým ako ich uvediem je potrebné dodať, že pre každého rodiča sú kroky, ich poradie a podoba veľmi individuálna. Chcem Vás ale podporiť v tom, aby ste sa nebáli skúšať. Vyjsť na „tréningové ihrisko“. Vaši najlepší šepkári Vám povedia či je to pre Vás v tej chvíli práve ten najlepší krok. Ak sa budete cítiť stratení, vždy môžete vyhľadať pomoc sprievodcu. Ten Vám kladením správnych otázok umožní ujasniť si smer, ďalší krok, prípadné prekážky, ktoré Vám bránia v realizácii vytúženého kroku.
Rodičia pod tlakom rodičovských povinností často zabúdajú na základnú starostlivosť o seba. Dajte sa na prvé miesto. Áno, v ušiach našej spoločnosti to znie sebecky. Uvedomte si, že to ako žijete je príklad a škola pre Vaše deti. Preto pri čítaní nasledujúcich riadkov myslite práve na tento aspekt. Ak budete hľadieť aj na svoje potreby, naučíte to aj Vaše deti. Bude im na nich samotných doslova záležať. Zámer, aby naše deti boli šťastné a spokojné, je určite jednotný pre všetkých rodičov. Spôsob ako na to, si berú od nás.
Presuňte pozornosť do svojho vnútra, na to čo potrebujete.
1. Doprajte si pravidelné a nutrične vyvážené jedlo.
2. Zaveďte pravidelný a dostatočný pitný režim.
3. Dovoľte si v rámci Vašich priorít dostatočne a kvalitne sa vyspať.
V implementácii týchto krokov Vám určite pomôžu dostupné informácie o stravovaní či zavedení správneho predspánkového režimu (rituálu) pre Vás či možnostiach spánkového režimu pre Vaše deti. Každý sme iný, nastavte si ich tak, aby ste sa pri ich implementácii cítili dobre.
4. Hýbte sa 3-4 krát do týždňa približne 30 minút v podobe svižnej chôdze či behu. Viaceré štúdie ako kniha Dobehni svoj mozog od Anders Hansen potvrdzujú, ako pravidelný pohyb podstatne zlepšujú stavy depresie, úzkostí, porúch pozornosti či niektorých civilizačných chorôb.
5. Trávte čo najviac času na čerstvom vzduchu, ideálne v prírode (napríklad záhrada, park, les). Existuje overená metóda „lesného kúpeľu“, ktorá je roky zavedená a hradená zo zdravotného poistenia v Japonsku. Štúdie potvrdzujú, že 2 hodinová pomalá prechádzka/pobyt podstatne znižujú krvný tlak, hladinu kortizolu, zvyšuje aktivitu nášho imunitného systému a parasympatického nervového systému zodpovedného za regenreáciu. Od môjho vyhorenia vravím, že príroda mi zachránila život. Mala zásadný vplyv na môj proces zotavenia.
6. Stíšte svoju zahltenú myseľ pomalým cvičením ako je joga, pilates. Vyskúšajte dýchacie cvičenia, otužovanie či jednoduchú meditáciu. Je skvelé, ak využijete ponuku a dostupnosť online priestoru, aplikácií práve na tento účel, namiesto bezcieľneho scrolovania obsahu na sociálnych sieťach.
Robte viac toho, čo Vám robí radosť.
Zabudli ste? Už ani neviete čo by ste radi robili? Rodičia si často odoprú ich obľúbené činnosti, záľuby, ktoré ich tešia. Práve tieto aktivity nám vyrábajú tie správne hormóny prinášajúce potešenie, radosť. Napíšte si zoznam toho čo Vás teší. Aké činnosti Vás bavili pred rodičovstvom alebo v detstve? Dovoľte si ich skúsiť znova. Zaraďte ich do Vášho denného harmonogramu. Niekedy stačí pieseň od obľúbeného interpreta, ranná káva o samote v tichu, prechádzka v lese, čítanie kníh alebo naopak káva v spoločnosti priateľov, večera s partnerom, nákup, výlet do vedľajšieho mesta. Ak si sami neviete poradiť, tak aj v tejto oblasti Vám vie pomôcť sprievodca či kouč.
Robte menej toho, čo Vám berie energiu.
Zjednodušte si život. Spíšte si to ako vyzerá Váš deň, týždeň. Pozrite sa z nadhľadu koľko času venujete akým činnostiam. Nacítte sa, ktoré Vás nebavia, berú Vám energiu alebo zaberajú z vášho pohľadu priveľa času. Stanovte si priority. Zvážte, početnosť ktorých aktivít, a ktorých rozsah môžete znížiť. Nerobiť vôbec. Zabezpečiť si niekoho, kto môže činnosť robiť za nás, prípadne s kým môžeme činnosť zdieľať. Možno zistíte, že činnosti, ktoré Vám tvoria deň, Vás otravujú a vyčerpávajú. V takej energii byť večer láskavým rodičom je náročné.
Na všetky vyššie uvedené kroky potrebujete vašu pozornosť, niekedy aj odvahu. Vyčleniť čas iba pre Vás. Presne toľko koľko cítite, že potrebujete. To sa predsa nedá? Áno, to je najrýchlejšia veta a myšlienka, ktorá sa objaví. Silná vnútorná prekážka. Ja som na svojej ceste prekonala tieto prekážky. Rovnako mamičky z mojej koučingovej praxe ich potrebujú prekonávať.
Potrebovala som urobiť vedomé rozhodnutie, že chcem žiť inak. Rozlúčila som sa s obeťou vo mne a privítala tvorkyňu v mojom živote. Naučila sa nastaviť si hranice a povedať slovo NIE bez výčitiek. Našla som po tejto ceste súcit a trpezlivosť so sebou. Objavila čaro vďačnosti a prijatia.
Keď tieto prekážky prekonáte, zrazu zistíte, že sa stali Vašimi neoceniteľnými zručnosťami. Podporia Vás nie len na ceste von z vyhorenia, ale i na ceste za spokojným životom, po ktorom túžite. Práve o tom, v ďalšej časti o vyhorení o týždeň.
Comentários