Mami, oci máš predpoklady k vyhoreniu v rodičovstve?
„Myslela som si, že sa mi to nikdy nemôže stať. Neviem, čo sa so mnou deje. Prečo sa necítim nadšene, nežiarim a nevyzerám radostne ako všetky mamy okolo. Nedokážem si moje deti vôbec užiť. Som radšej, keď som bez nich. Som divná.“
Tieto a podobné slová občas počujem od mamičiek u seba v koučingovom kresle. Podobne som to v určitej fáze vyhorenia cítila aj ja.
Po 3,5 roku neplodnosti sa nám narodila prvá dcérka Hanička. Plní rodičovského entuziazmu sme sa v jej veku 18 mesiacov s manželom túžili po ďalšom dieťatku. Doslova na prvý krát, sme zrazu dostali správu o príchode dvojičiek. Bola to presne situácia, o ktorej by som si povedala „Toto sa mi určite nemôže stať“.
Tu sa začala moja batéria vyčerpávať. Rovnováha medzi radosťami a starosťami rodičovstva sa vychýlila. Už samotné druhé tehotenstvo bolo iné. Bolo náročnejšie. Fyzicky aj psychicky. Pociťovala so váhu zodpovednosti za 2 srdiečka pod tým mojim. Rovnako som mala snahu byť pre najstaršiu tak plnohodnotnou mamou ako doposiaľ. Zuzka a Martinko prišli predčasne v 35 tt. Presne po 2 mesiacoch sústavného ležania v posteli (našťastie doma). Mala som pochybnosti o sebe, ako celé tehotenstvo zvládam a aký má „odluka“ od najstaršej dcérky na ňu vplyv. Prišlo náročné šestonedelie. Takmer žiaden spánok, roztočený kolotoč povinností dojčenia, prebaľovania, uspávania. Prestávky som si nedopriala, čas iba pre mňa nejestvoval. Vo veku 3 mesiacov dvojičiek prišiel COVID a prvá karanténa.
Keď k tomu pripočítam premenné ako
1, moju snahu, byť stále perfektnou mamou, ktorá stíha všetko a všetky deti skvele,
2, perfektnou manželkou, ktorá zaťažuje pracujúceho manžela čo najmenej,
3, perfektnou dcérou, ktorá za okolností pandémie nepožiada babku o pomoc,
tak rovnica mala jasný výsledok. Vyhorenie bola len otázka času.
Prepočítavanie rovnice ale trvalo ešte 1,5 roka. Pretože vyhorenie sa málokedy neudeje z večera do rána. Je to proces, ktorého začiatok často nepoznáme. Postupne sa pod vplyvom nerovnováhy napĺňania a vyprázdňovania baterky, môže proces jednoducho zastaviť. Batéria zaradí úsporný režim. Režim prežívania, strádania. Zatiahnuť ručnú brzdu včas nie je samozrejmosť. Najmä ak netušíte, že máte pre vyhorenie zvýšené predpoklady a nepoznáte možné príznaky.
Predpoklady sú ako premenné. Ich kombinácia je u každého z nás individuálna. U seba s odstupom času i u klientok pozorujem vnútorné (vlastné, interné) a vonkajšie predpoklady (externé, vplyv prostredia/okolností).
Viaceré zahraničné štúdie zachytili tieto faktory zvyšujúce pravdepodobnosť vyhorenia:123
Si mama (68% z dopytovaných mám, verzus 42% otcov dopytovaných v štúdii)
Staráš sa o 2 a viac deti
Tvoje dieťa/deti majú špeciálne potreby (fyzického alebo duševného charakteru)
Vnímaš nedostatok podpory zo strany partnera/partnerky
Obaja rodičia pracujete mimo domov
Si pod tlakom z finančného nedostatku
Dostáva sa ti v starostlivosť o deti nedostatočná podpora v širšej rodine (absencia starých rodičov, úplná alebo dôvod vzdialenosti, veku)
Perfekcionizmus ti je vlastný. Máš potrebu byť dokonalou mamou, dokonalým otcom
Všetko musíš zvládnuť sama/sám. Je pre teba ťažké požiadať o pomoc
Máš nízku dôveru vo svoje schopnosti
Je pre teba náročné prispôsobiť sa zmenám či novým výzvam
Máš historickú skúsenosť s depresiou či úzkosťou
Vnútorné predpoklady ako napr. perfekcionizmus či schopnosť požiadať o pomoc sú často určené našim detstvom. Vzorce, presvedčenia, ktoré sme dostali do vienka v našej pôvodnej rodine. Sú silné, pilotujú nás v každodennom živote. Konáme podľa nich automaticky. Sú neviditeľné, pokiaľ nie sme dostatočne vedomí, alebo nám niekto s ich pomenovaním, zvedomením a opravením nepomôže. Najmä vďaka cudziemu sprievodu som našla cestu zvon z vyhorenia. A rovnako vďaka takejto pomoci, teraz vidím trvalé zmeny v životoch rodičov, ktorých sprevádzam ako ja.
Vonkajšie faktory, sa javia ako neriešiteľné a nemenné. Prax však, často ukazuje opak. Keď máš pevné a hlboké korene, tak externé náročné podmienky ťa už zo zeme ťažko vyvrátia. Silná búrka ťa môže len dočasne rozkývať.
Ak početne spĺňaš predpoklady a objavujú sa u teba príznaky (pozri časť 2 seriálu o rodičovskom vyhorení), dovoľ si byť zraniteľná/ý. Požiadaj svoje okolie či odborníkov o pomoc. Premeň tak svoju zraniteľnosť na silu, ktorá vedie k zmene k lepšiemu.
1
2
3
Commenti